TESTY ALERGICZNE Szczecin
Czerwiec jest uznawany za najtrudniejszy miesiąc dla alergików.  Na ten okres przypada apogeum pylenia traw oraz pokrzyw. Gwałtownie wzrasta również stężenie w powietrzu zarodników grzybów mikroskopowych, dlatego uczulone na nie osoby powinny szczególnie uważać.
Jednym ze zbóż, na które alergicy powinni uważać jest żyto. Jego proces kwitnięcia rozpoczyna się już w maju, jednak trwa on nawet do połowy czerwca. Objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym osoby z alergią wziewną na to zboże powinny omijać kwitnące pola co najmniej do początku sierpnia. U osoby uczulonej na pyłki żyta może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki czy wymiotów po spożyciu ziaren innych zbóż.
Alergicy nie powinni zapominać również o wyżej wspomnianych grzybach mikroskopowych (Cladosporium i Alternaria). Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium gwałtownie rośnie pod koniec maja i przez cały czerwiec utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Niestety, stężenie zarodników tych grzybów będzie opadać dopiero pod koniec września. Nie lepiej dla alergików wygląda sytuacja z zarodnikami grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia słabnie dopiero w połowie września.
Oprócz zbóż i zarodników grzybów,  najbardziej alergikom życie uprzykrzają pylące trawy. W czerwcu ich stężenie jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek. U osób uczulonych na alergeny pyłku traw dominują objawy typowe dla okresowego alergicznego nieżytu nosa i spojówek: wodnista wydzielina, kichanie, upośledzenie drożności nosa, łzawienie, zaczerwienie i pieczenie spojówek. W czasie wzmożonego czasu pylenia, osoby z alergią na pyłki traw mogą pojawić się objawy astmy atopowej (alergicznej), czyli silne duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, silny kaszel oraz świszczący oddech.
Jeśli zatem zaobserwowali Państwo u siebie niepokojące objawy, to serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu na konsultacje i ewentualne testy. Chętnie pomożemy pozbyć się problemu. Do zobaczenia!