TESTY ALERGICZNE Szczecin

Alergie we wrześniu

Alergie we wrześniu, Bezbolesne testy alergiczne, Biorezonans w Szczecinie

Ostatnim z cieplejszych miesięcy w naszej strefie klimatycznej jest wrzesień. Alergie i w tym okresie dają jednak o sobie znać — zwłaszcza że większość z nas słoneczne popołudnia woli spędzić na dworze, pragnąc nacieszyć się ładną pogodą na tyle, na ile jest to możliwe. Warto więc wyjaśnić, na jakie alergeny we wrześniu jesteśmy najbardziej narażeni, spędzając czas na świeżym powietrzu?

Alergia we wrześniu na grzyby Cladosporium i Alternaria

To mikroskopowe grzyby pleśniowe, których zarodniki występują niemal wszędzie. Przenoszone są  przez wiatr, jednak występują również w glebie oraz wodzie, co zwiększa ryzyko kontaktu i pojawienia się objawów alergii. Pleśnie z rodzaju Cladosporium mogą występować w środowisku naturalnym oraz w warunkach domowych. Natomiast Alternaria to rodzaj grzybów mikroskopowych, których alergeny pojawiają się w Polsce przez znaczną część roku kalendarzowego. Ich rozmnażaniu sprzyjają ciepłe i słoneczne dni, dlatego najwyższe stężenie spory grzybów w powietrzu przypada na wakacje oraz okres przed i po wakacyjny.

Alergia we wrześniu na oba rodzaje grzybów może być trudna do uniknięcia, ponieważ podobnie jak w przypadku Cladosporium, zarodniki Alternaria występują niemal wszędzie — obecne są nie tylko w górnych warstwach gleby, ale też na powierzchni roślin, owoców oraz warzyw. W obu przypadkach należy też uważać na przebywanie w pomieszczeniach z obecnością pleśni, gdyż może to rozwinąć zapalenie nosa oraz zatok, a także doprowadzić do wystąpienia chorób alergicznych, takich jak:

  • katar,
  • astma oskrzelowa,
  • zapalenie spojówek lub zapalenie skóry.

Objawy alergii we wrześniu na grzyby Alternaria i Cladosporium

Oprócz wcześniej wspomnianych symptomów związanych z uczuleniem, najczęstsze objawy alergii we wrześniu na grzyby Alternaria i Cladosporium obejmują odpowiednio: wodnisty katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz kaszel i ból gardła, a także katar sienny, kichanie, świąd oczu oraz osłabioną odporność, która może prowadzić do nawracających infekcji.

Wysokie stężenie w powietrzu pyłków pokrzywy

Pokrzywa jest rośliną bardzo popularną w Polsce. Występuje nie tylko w lasach, łąkach, parkach i ogrodach, ale można je spotkać również m.in. na wysypiskach śmieci. Co prawda najintensywniejszy okres pylenia pokrzywy jest już za nami —  a koniec pylenia przypada właśnie na wrzesień. Sama pokrzywa zwyczajna produkuje dużą ilość ziaren pyłku, a w powietrzu nadal utrzymuje się ich wysokie stężenie. Alergia na pyłki pokrzywy może objawiać się: pieczeniem i swędzeniem skóry, alergicznym zapaleniem spojówek, katarem oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Jak radzić sobie z alergią wrześniową?

W przypadku alergików, najlepszym momentem na pójście na spacer może być okres po deszczu, gdy powietrze jest wolne od pyłków. Dodatkowo, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii we wrześniu, warto unikać wychodzenia z domu w godzinach popołudniowych. Noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz maseczki również może pomóc w ograniczeniu kontaktu z pyłkami i ryzyka uczulenia.

Testy na alergię w Szczecinie w gabinecie Medivit

Jeśli powyższe sposoby zawiodą i alergia wrześniowa dalej będzie dawała o sobie znać, warto rozważyć alternatywę, czyli nowoczesny biorezonans. To technika, która może pomóc w identyfikacji alergii i nietolerancji na żywność, a także w leczeniu nadwrażliwości. W przypadku, gdy zauważyliście Państwo u siebie nietypowe objawy lub podejrzewacie, że jesteście uczuleni na pewne alergeny, zapraszamy do gabinetu Medivit na konsultacje i bezbolesne testy alergiczne. Szczecin to miasto, gdzie zlokalizowana jest nasza działalność. Kompleksowe odczulanie polega na wykonaniu terapii wykorzystującej certyfikowaną aparaturę Bicom®Optima —  o realizację procesu dbają nasi wykwalifikowani terapeuci.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pinterest
WhatsApp
Telegram