TESTY ALERGICZNE Szczecin

Tak przez wiele osób wyczekiwany okres wakacyjny to czas, kiedy szczególnie należy uważać na alergie. Czerwiec jest miesiącem, w którym przypada punkt kulminacyjny pylenia traw oraz pokrzyw, co ma miejsce na terenie całej Polski. Gwałtownie wzrasta również stężenie w powietrzu  zarodników grzybów mikroskopowych, dlatego osoby uczulone szczególnie powinny unikać zamkniętych pomieszczeń o dużej wilgotności, ograniczonej wentylacji oraz słabym dostępie światła, co obejmuje m.in. piwnice, łazienki, kuchnie i pomieszczenia gospodarskie na wsi. Wystrzegać trzeba się też pyłków traw, które należą do alergenów wywołujących ostre objawy nadwrażliwości u znacznej ilości alergików.


Objawy alergii w czerwcu — grzyby mikroskopowe


Pomimo że należy uważać zwłaszcza na trawy, alergicy nie powinni zapominać przede wszystkim o grzybach mikroskopowych (pleśniowych). Stężenie zarodników grzybów gatunku Cladosporium gwałtownie rośnie pod koniec maja i przez cały kolejny miesiąc utrzymuje się na wysokim poziomie — najwięcej jednostek rozrodczych pojawia się w pogodne i suche dni, które następują po ciepłych oraz deszczowych okresach. Stężenie zarodników grzybów typu Cladosporium będzie opadać dopiero pod koniec września. Najczęstsze objawy alergii w czerwcu na tego rodzaju grzyby to:


  • katar,
  • astma,
  • grzybicze zapalenie zatok.


U szczególnie nadwrażliwych osób, bezpośredni kontakt może wywoływać także reakcje skórne — łącznie z atopowym zapaleniem skóry.


Niekorzystnie wygląda też sytuacja z zarodnikami grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna ich kilkumiesięczne, agresywne działanie na alergików w całym kraju. Intensywność pylenia słabnie dopiero w połowie września. Warto jednak wiedzieć, że w oprócz wspomnianych na początku pomieszczeniach, grzyby z gatunku Alternaria rozwijają się także na owocach i warzywach przechowywanych w mieszkaniu. Obecne nierzadko są również na wilgotnych parapetach, framugach okiennych oraz wilgotnych ścianach w nieodpowiednio wentylowanych wnętrzach. Alergie w czerwcu wywoływane przez tego typu grzyby objawiają się najczęściej:


  • katarem,
  • kichaniem,
  • drapaniem w gardle.


W niektórych przypadkach może pojawić się również zapalenie krtani oraz napadowa duszność.


Pyłki traw, czyli najczęstsza przyczyna alergii w czerwcu


Oprócz zarodników grzybów, najbardziej alergikom przeszkadzają pylące trawy. Warto podkreślić, że odpowiadają za blisko 25% uczuleń na alergeny wziewne — to pierwsza pozycja w rankingu pyłków najczęściej wywołujących alergie w Polsce. W czerwcu, stężenie ziarenek rozrodczych utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały miesiąc. Dlatego należy szczególnie uważać na trawniki i łąki, które często są pokrywane przez wiechlinę łąkową, kostrzewę czerwoną, kupkówkę pospolitą, wiechlinę roczną oraz mannicę odstającą. Z punktu widzenia alergologa, najistotniejsza będzie jednak tymotka łąkowa, która odpowiada nawet za 95% uczuleń na trawy.


Osoby uczulone na pyłki traw w czerwcu mogą odczuwać typowo alergiczne dolegliwości o zwiększonej intensywności. Częsta i długa ekspozycja na alergeny może objawiać się m.in. łzawieniem, katarem siennym, czy też zapaleniem spojówek. W czasie wzmożonego czasu pylenia, u osób z alergią na pyłki traw mogą pojawić się objawy alergicznej astmy atopowej, czyli:


  • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • świszczący oddech,
  • silny kaszel.


Do rzadszych objawów nadwrażliwości na pyłki traw, można zaliczyć zespół alergii jamy ustnej (OAS), zmiany skórne w miejscu zetknięcia z trawą oraz wstrząs anafilaktyczny.


Inne czerwcowe alergeny to również chwasty


W czerwcu zaczynają pojawiać się wysokie stężenia pyłków pierwszych chwastów — średni oraz wysoki poziom pylenia obejmuje rośliny, takie jak babka lancetowata, szczaw i pokrzywa. Jednak większość osób uczulonych nie powinna doświadczyć uporczywych objawów alergii. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bylicy, która jest powszechnie występującą rośliną w Polsce. Uznawana jest za trzecią najczęstszą przyczynę alergicznego nieżytu nosa i astmy — zaraz po trawach oraz brzozie. Szczyt pylenia, roślina osiąga w trzeciej dekadzie lipca. Należy jednak wiedzieć, że już pod koniec poprzedniego miesiąca pyłki bylicy mogą pojawić się w powietrzu.


Alergie w czerwcu wywołują także zboża


Jednym ze zbóż, na które alergicy powinni uważać, jest żyto — również zaliczana jako trawa, tyle że uprawna. Kwitnięcie rozpoczyna już w maju, jednak proces może przedłużyć nawet do połowy czerwca. Z kolei objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym, osoby z alergią wziewną na żyto powinny możliwie jak najczęściej omijać kwitnące pola co najmniej do początku sierpnia – najlepiej w godzinach porannych oraz późno popołudniowych, ponieważ w tym czasie obserwuje się dwukrotne zwiększenie stężenia alergenów żyta w powietrzu. U osoby uczulonej na pyłki może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki bądź wymiotów po spożyciu ziaren żyta oraz innych zbóż.


Jak uchronić się przed objawami alergii w czerwcu?


Aby możliwie jak najlepiej poradzić sobie z objawami alergii w czerwcu, można stosować leki antyhistaminowe, które mogą złagodzić uporczywe objawy. Trzeba jednak skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem wszelkich środków medycznych. Dobrym pomysłem jest też częste mycie twarzy oraz oczu, gdyż czysta woda pomoże usunąć pyłki, które osiadły na skórze i włosach. Z uwagi na grzyby z gatunku Alternaria, można także korzystać z filtrów powietrza — umieszczone w domach i samochodach mogą zredukować ilość pyłków w powietrzu.


Skuteczne odczulanie metodą biorezonansu w Szczecinie — sprawdzona pomoc w walce z alergią


Naturalne sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Aby zatem móc zdiagnozować i zażegnać wpływające na komfort życia objawy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do gabinetu Medivit w Szczecinie, gdzie można wykonać bezbolesne testy alergiczne i skonsultować wszelkie symptomy z doświadczonymi specjalistami. Oferujemy też skuteczne odczulanie metodą biorezonansu, które może przynieść ulgę w codziennych dolegliwościach. Umów się na wizytę już dziś i dowiedz się, jak skutecznie zarządzać alergią w czerwcu, a także w innych miesiącach.