TESTY ALERGICZNE Szczecin

Co pyli w lutym? Drugi miesiąc roku to czas, gdy zima powoli ustępuje miejsca wiośnie, a wraz ze wzrostem temperatury w powietrzu pojawiają się pierwsze pyłki roślin. Dla alergików oznacza to początek sezonu alergicznego. Jakie rośliny mogą powodować reakcje uczuleniowe? Jak przygotować się do walki z alergią? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

SPIS TREŚCI

  1. Jakie rośliny pylą w lutym?
  2. Leszczyna — pierwszy zwiastun wiosny
  3. Olcha — zagrożenie dla alergików
  4. Co jeszcze kwitnie w lutym i może powodować alergię?
  5. Inne alergeny obecne w lutym
  6. Co pyli od lutego? Sezon alergiczny wczesną wiosną
  7. Jak radzić sobie z alergią w lutym?
  8. FAQ — Najczęściej zadawane pytania o pylenie w lutym
  9. Alergia w lutym — to trzeba wiedzieć

Jakie rośliny pylą w lutym?

Jednymi z pierwszych drzew, które zaczynają pylić już w lutym, są leszczyna i olcha. To właśnie pyłki obu drzew dominują w powietrzu i mogą powodować silne reakcje alergiczne u osób uczulonych.

Leszczyna — pierwszy zwiastun wiosny

Leszczyna rozpoczyna pylenie jeszcze w styczniu, a jej stężenie w powietrzu utrzymuje się na wysokim poziomie aż do marca. Największe natężenie pyłków tej rośliny przypada zwykle na połowę lutego. Objawy alergii na pyłki leszczyny to:

  • wodnisty katar,
  • swędzenie nosa,
  • łzawienie oczu,
  • kichanie,
  • w niektórych przypadkach duszności.

Olcha — zagrożenie dla alergików

Drugim drzewem, którego pyłki stanowią zagrożenie w lutym, jest olcha. Okres pylenia roślina może rozpocząć się już w styczniu i trwać do połowy kwietnia. Zgodnie z informacjami Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, stężenie pyłków olchy jest największe już w drugiej połowie miesiąca. Alergeny rośliny mogą powodować silne objawy alergii, zbliżone do symptomów wywołanych przez leszczynę.

Co jeszcze kwitnie w lutym i może powodować alergię?

Choć luty nie jest miesiącem intensywnego kwitnienia roślin, niektóre gatunki — takie jak wspomniana olcha czy leszczyna — zaczynają swoją aktywność już teraz. Osoby uczulone na pyłki powinny szczególnie uważać na pierwsze pylące drzewa, które mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Poza pyłkami roślin, osoby borykające się z uczuleniem narażone są też na zarodniki grzybów Aspergillus i Cladosporium.

Warto wiedzieć nie tylko, co pyli w lutym, ale także to, że alergie wziewne często bywają mylone z przeziębieniem ze względu na podobne objawy. Jeśli jednak katar, kichanie i łzawienie oczu utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, warto skonsultować się z alergologiem, aby postawić właściwą diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.

Zdjęcie przedstawiające pylącą w lutym leszczynę

Inne alergeny obecne w lutym

Oprócz wyżej wspomnianych pyłków drzew i grzybów, w lutym alergicy mogą odczuwać dolegliwości związane z innymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak:

  • Roztocza kurzu domowego — ich stężenie w powietrzu jest wysokie, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia.
  • Pleśń — rozwija się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i kuchnie, a jej zarodniki mogą powodować reakcje alergiczne.
  • Smog — wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 w powietrzu może nasilać objawy alergii i utrudniać oddychanie.

Co pyli od lutego? Sezon alergiczny wczesną wiosną

Luty to dopiero początek sezonu pylenia. W kolejnych miesiącach do olchy i leszczyny dołączają też inne rośliny, które mogą powodować alergie. Swoje pylenie w marcu zaczynają topola i wierzba, a w kwietniu brzoza — jeden z najsilniejszych alergenów. W tym miesiącu rozpoczyna się też okres pylenia traw, których pyłki najdłużej utrzymują się w powietrzu.

Jak radzić sobie z alergią w lutym?

Wiesz już, co pyli w lutym najczęściej. Jeśli więc podejrzewasz u siebie alergię na pyłki, warto już na początku miesiąca podjąć kilka kroków, które pomogą Ci zmniejszyć objawy:

  • Monitoruj kalendarz pylenia i unikaj wychodzenia na zewnątrz w dni o wysokim stężeniu pyłków.
  • Wietrz mieszkanie w godzinach wieczornych, gdy stężenie alergenów jest niższe.
  • Po powrocie do domu zmieniaj ubranie i myj włosy, aby pozbyć się pyłków.
  • Korzystaj z oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA, które skutecznie usuwają alergeny wziewne.
  • W razie nasilonych objawów skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić leki antyhistaminowe.

FAQ — Najczęściej zadawane pytania o pylenie w lutym

1. Co zaczyna pylić w lutym?

W lutym zaczyna pylić głównie leszczyna oraz olcha. Pyłki obu roślin mogą powodować silne objawy alergiczne.

2. Czy alergia na pyłki w lutym może być mylona z przeziębieniem?

Tak. Objawy alergii, takie jak katar, kichanie i łzawienie oczu, mogą przypominać przeziębienie. Jeśli utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, warto skonsultować się ze specjalistą.

3. Jak sprawdzić, czy w moim regionie jest wysokie stężenie pyłków?

Osoby uczulone na pyłki powinny w lutym, a także innych miesiącach, regularnie śledzić kalendarz pylenia oraz korzystać z serwisów pogodowych, które monitorują stężenie pyłków leszczyny, olchy oraz innych roślin w powietrzu.

4. Czy w lutym można uniknąć kontaktu z pyłkami?

Całkowite unikanie pyłków jest trudne, ale można zmniejszyć ich wpływ, np. poprzez unikanie spacerów w wietrzne dni i używanie oczyszczaczy powietrza w domu.

5. Co zrobić, jeśli objawy alergii są bardzo nasilone?

W przypadku silnych objawów alergicznych — zatkanego nosa, bólów głowy czy nawet zapalenia spojówek — warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zalecić odpowiednie leczenie, proponując wcześniej wykonanie testów alergicznych i immunoterapii alergenowej.

Alergia w lutym — to trzeba wiedzieć

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, co pyli w lutym, głównymi winowajcami są leszczyna i olcha. Pyłki drzew mogą powodować uciążliwe objawy alergii, dlatego należy monitorować kalendarz pylenia i stosować odpowiednie środki ochronne. Już teraz przygotuj się na nadchodzący sezon alergiczny!