TESTY ALERGICZNE Szczecin

Zwłaszcza końcówka lata może być ciężkim okresem dla alergików. Warto zatem wiedzieć, co pyli w sierpniu. Wysokie stężenie w powietrzu utrzymują zarodniki grzybów mikroskopowych. Intensywnym poziomem pylenia wyróżniają się też chwasty oraz trawy, których natężenie zarodników w powietrzu jest mniejsze niż w lipcu czy w czerwcu. Nie można jednak bagatelizować zagrożenia, dlatego więcej dowiecie się Państwo w tym artykule.

Alergia w sierpniu — co warto wiedzieć?

Jako że powyższy miesiąc zalicza się do jednych z najcieplejszych miesięcy w roku, większość osób planuje wypoczywać na łonie natury właśnie w sierpniu. Jednak w wyniku dużej ilości spędzanego czasu na dworze, alergicy mogą zmagać się z typowymi objawami uczuleniowymi, powodowanymi przez alergie wziewne. Co najczęściej wywołuje nadwrażliwość?

Zarodniki grzybów mikroskopowych — główne zagrożenie dla alergików w sierpniu

W tym miesiącu, najwyższe stężenie w powietrzu utrzymują zarodniki grzybów mikroskopowych Alternaria i Cladosporium. Rozwojowi grzybów pleśniowych sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność, a ich sezon pylenia obejmuje okres od maja do sierpnia. Najczęściej powodują one objawy alergii wziewnej, lecz mogą powodować również objawy alergii kontaktowej lub pokarmowej.

Zazwyczaj grzyby pleśniowe spotykane są w środowisku naturalnym. Osadzają się na żywych lub martwych częściach roślin, grzybach lub odpadach. Nie rozwijają się jednak tylko i wyłącznie na zewnątrz. Obecne są także w budynkach, gdzie obecny jest wysoki poziom wilgotności. Z kolei najczęstszymi objawami alergii wziewnej na grzyby pleśniowe są:

  • katar,
  • łzawienie,
  • świąd oczu.

W sierpniu obecne jest też wysokie stężenie pyłków pokrzywy w powietrzu

Podobnie jak w lipcu, w sierpniu wciąż zaskakująco wysokie poziomy stężenia w powietrzu osiągają pyłki pokrzywy. To powszechny chwast, występujący głównie w lasach, a także na łąkach oraz pastwiskach. Pomimo okresu kwitnienia od czerwca do września, nawet duże ilości pyłków w powietrzu stosunkowo rzadko wywołuje objawy alergiczne. Alergia na pokrzywę objawia się w typowy dla nadwrażliwości pyłkowej sposób, czyli poprzez:

  • katar,
  • swędzenie oczu,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Jak unikać objawów alergii w sierpniu i cieszyć się końcówką lata?

Pomimo powyższych kwestii, alergicy też pragną wypocząć podczas wakacji. O czym zatem powinny pamiętać osoby mające alergie? Sierpień, podobnie jak wcześniejsze miesiące w okresie letnim, także może być dogodnym momentem na spacer — wystarczy zdecydować się na przebieżkę zaraz po deszczu, kiedy powietrze jest wolne od pyłków. Warto również unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach popołudniowych. Jeśli jednak jest to konieczne, to wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz maseczki, aby móc maksymalnie zminimalizować potencjalny kontakt z pyłkami.

Kompleksowe testy alergiczne w Szczecinie

Jeśli wybrane metody nie przyniosą pożądanych rezultatów, a sierpniowa alergia dalej będzie dawać się we znaki, można rozważyć alternatywę, jaką jest nowoczesny biorezonans. To technika, która w bezbolesny sposób może wspomóc identyfikację alergii, nietolerancji pokarmowych i leczenie nadwrażliwości. Jeśli zatem zauważyli Państwo u siebie niepokojące symptomy lub podejrzewacie uczulenie na określone alergeny, zapraszamy na konsultacje i testy alergiczne w gabinecie Medivit w Szczecinie. Odczulanie z użyciem certyfikowanego sprzętu Bicom®Optima jest wykonywane przez doświadczonych terapeutów.