Czerwiec jest uznawany za najtrudniejszy miesiąc dla alergików. Na ten okres przypada apogeum pylenia traw oraz pokrzyw. Gwałtownie wzrasta również stężenie w powietrzu zarodników grzybów mikroskopowych, dlatego uczulone na nie osoby powinny szczególnie uważać.
Alergia na żyto
Jednym ze zbóż, na które alergicy powinni uważać jest żyto. Jego proces kwitnięcia rozpoczyna się już w maju, jednak trwa on nawet do połowy czerwca. Objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym osoby z alergią wziewną na to zboże powinny omijać kwitnące pola co najmniej do początku sierpnia. U osoby uczulonej na pyłki żyta może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki czy wymiotów po spożyciu ziaren innych zbóż.
Alergia na grzyby mikroskopowe
Alergicy nie powinni zapominać również o wyżej wspomnianych grzybach mikroskopowych (Cladosporium i Alternaria). Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium gwałtownie rośnie pod koniec maja i przez cały czerwiec utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Niestety, stężenie zarodników tych grzybów będzie opadać dopiero pod koniec września. Nie lepiej dla alergików wygląda sytuacja z zarodnikami grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia słabnie dopiero w połowie września.
Alergia na pylące trawy
Oprócz zbóż i zarodników grzybów, najbardziej alergikom życie uprzykrzają pylące trawy. W czerwcu ich stężenie jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek. U osób uczulonych na alergeny pyłku traw dominują objawy typowe dla okresowego alergicznego nieżytu nosa i spojówek: wodnista wydzielina, kichanie, upośledzenie drożności nosa, łzawienie, zaczerwienie i pieczenie spojówek.
Objawy alergii na pylące trawy w czerwcu
W czasie wzmożonego czasu pylenia, osoby z alergią na pyłki traw mogą pojawić się objawy astmy atopowej (alergicznej), czyli silne duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, silny kaszel oraz świszczący oddech. Jeśli zatem zaobserwowali Państwo u siebie niepokojące objawy, to serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu w Szczecinie na konsultacje i bezbolesne testy alergiczne. Chętnie pomożemy pozbyć się problemu. Do zobaczenia!