TESTY ALERGICZNE Szczecin
Maj to piękny miesiąc, podczas którego możemy się cieszyć piękną, słoneczną pogodą oraz kwitnącymi kwiatami. Jednak dla wielu osób jest to również okres, w którym muszą zmagać się z objawami uczulenia. Alergie w maju są zwykle wywoływane przez pyłki drzew oraz grzyby pleśniowe.
Przede wszystkim naszą uwagę powinniśmy zwrócić na dąb. Na początek maja przypada okres pylenia dębu szypułkowego, obecnego na terenie całego kraju. Trwa on około 2 tygodnie, zaraz po jego zakończeniu swój okres pylenia zaczyna dąb bezszypułkowy. Z racji faktu, iż drzewo bardzo dobrze znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, coraz częściej sadzone jest w miastach, przez co alergicy w dużym stopniu wystawienie są na jego właściwości alergiczne.
Ponadto, nie możemy zapominać o Cladosporium. Są to mikroskopijne grzyby które choć występują na całej kuli ziemskiej, najbardziej upodobały sobie klimat umiarkowany. Charakteryzują się tym, że potrafią się rozprzestrzeniać w nieograniczony sposób. Pylenie tej grupy grzybów przypada na okres między majem a sierpniem i to właśnie wtedy alergicy odczuwają dolegliwości. Najwięcej tych grzybów znajduje się w piwnicach, kuchniach, łazienkach, a nawet domkach letniskowych. Najczęstszymi objawami alergii na Cladosporium są: nieżyt nosa, kaszel, (grzybicze) zapalenie zatok. Do tego niekiedy dochodzą objawy skórne, m.in. alergiczne reakcje na skórze oraz atopowe zapalenie skóry.
Nie powinniśmy zapominać o trawach. Ich pylenie, z zależności od pogody, najsilniej objawia się w drugiej połowie maja, czerwcu i lipcu. Trawy i zboża są alergenami, które najczęściej powodują katar sienny wśród osób uczulonych. Najlepszą porą na spędzanie czasu poza domem dla osób uczulonych na pyłki traw, jest przedpołudnie i noc. Najgorsze pory to poranek i czas między południem a wieczorem, bo w gorącym i suchym powietrzu unosi się najwięcej pyłków.
Jeśli zatem zaobserwowali Państwo u siebie niepokojące objawy, to serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu na konsultacje i ewentualne testy. Chętnie pomożemy pozbyć się problemu. Do zobaczenia!