TESTY ALERGICZNE Szczecin

To istotne pytanie, zwłaszcza dla tych, którzy zmagają się z alergiami. Luty to czas, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia po zimowym letargu. Wraz z tym okresem pojawiają się pyłki roślin, które mogą wywołać nieprzyjemne reakcje alergiczne u osób uczulonych. Jak zatem radzić sobie z nadwrażliwościami? Czy warto wykonywać testy alergiczne?

Walka z alergią w lutym — jakie rośliny należy obserwować?

Jednymi z głównych sprawców alergii w lutym są olcha i leszczyna. Już od początku miesiąca możemy zauważyć wysokie stężenie pyłków olchy w powietrzu. To drzewo, będąca częstym alergenem, może powodować silne reakcje u osób uczulonych. Leszczyna także może być groźna dla alergików. Okres pylenia rośliny może zacząć się już w styczniu i trwać aż do marca — czasem nawet do kwietnia. Choć stężenie pyłków leszczyny jest niższe od olchy, to nadal może być problematyczna. Szczytowy poziom komórek rozrodczych w powietrzu osiąga w okolicach połowy lutego, jednak zależy to głównie od temperatury.

Pyłki roślin w lutym — jak unikać alergii w sezonie pylenia?

Oprócz drzew, które pylą w lutym, trzeba również pamiętać o innych alergenach, takich jak roztocza kurzu domowego. Alergia na kurz może być dokuczliwa przez cały rok, ale najczęściej daje o sobie znać jesienią i zimą, gdy najwięcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Należy też wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta natężenie smogu, co również może wywoływać reakcje alergiczne — zwłaszcza w dużych miastach, gdzie zanieczyszczenie środowiska może być większe. W ramach ograniczenia kontaktu z alergenem, dobrze jest zatem zminimalizować aktywność na dworze w dniach, kiedy stężenie pyłków jest wysokie oraz gdy kondycja układu odpornościowego jest obniżona. Warto  też regularnie wykonywać testy alergiczne, gdyż znajomość alergenów pozwala unikać czynników wywołujących nieprzyjemne reakcje. 

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z alergią, czy przeziębieniem?

Typowe objawy nadwrażliwości to:

• wodnisty katar,

• kichanie,

• łzawienie,

• zaczerwienienie oczu,

• duszący kaszel.

W przeciwieństwie do przeziębienia, objawy alergii pojawiają się natychmiast po kontakcie z alergenem. Choroby alergiczne mogą ponadto utrzymywać się przez cały okres pylenia rośliny. Dlatego w wielu przypadkach, jedynym ratunkiem może być leczenie alergii.

Jeśli masz podejrzenia, możesz zdecydować się na bezbolesne testy alergiczne. W gabinecie Medivit w Szczecinie zapewniamy kompleksowe wsparcie w leczeniu alergii za pomocą metody biorezonansu.